جستجو
Close this search box.

استان قم 1400

استان قم 1400

تلفن شبانه روزی دی بار

کل کشور تحت پوشش دی بار است

استان قم دی بار

 

استان قم یکی دیگر از استان های کشور می باشد که در مرکز کشور قرار گرفته است. این استان از غرب به استان مرکزی ، از جنوب به استان اصفهان ، از شرق به استان سمنان و از شمال به استان تهران مشرف است.

قم در یک منطقه نیمه ‌خشک واقع شده ‌است و آب و هوای گرم و خشک دارد. مناطق جنوبی و غربی استان دارای آب و هوای کوهستانی و کوه های مرتفع است.

مناطق شرقی ، مرکزی و شمالی استان نیز دارای کویر و بیابان‌ وسیع است که بزرگ‌ ترین آن ‌ها دشت مسیله است. استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچک‌ ترین استان ایران است. قم تنها یک شهرستان دارد.

این استان در جنوب پایتخت و مرکز کشور واقع شده و جزء کوچک‌ ترین استان‌های ایران است. ‌شهر قم، مرکز این استان، یکی از مهم ‌ترین شهرهای مذهبی ایران است.

قم میزبان حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران ، از مهم‌ ترین بناهای مذهبی کشورمان است. شهر قم و سلفچگان از شهرهای مهم استان قم محسوب می شود و از معروف ترین روستای این استان فردو ، وشنوه ، خاوه و کرمجگاه می باشد.

استان قم باربری دی

فاصله تهران تا قم

فاصله تهران تا قم حدود 159 کیلومتر می باشد که از نظر سفر زمینی حدود 2 ساعت می باشد که البته نوع باربری و ترانزیت حمل و نقل در این جاده در تغییر ساعت دخیل می باشد. در بخش حمل بار و ترانزیت که بسیار زیاد در این محور دیده میشود توسط انواع کامیون های کانتین بر و سنگین و نیمه سنگین حتی با توجه به وزن بار نیز متغیر است، که این میزان از 2 تن شروع میشود تا 32 تن البته این میزان محدودیت ابلاغ شده توسط سازمان راه و شهرسازی است.

در غیر این صورت این ظرفیت تا حتی 50 تن نیز میتواند باشد که توسط برخی ماشین آلات داخل کشور امکان پذیر است که به آنها بارهای ترافیکی گفته میشود.

تاریخچه استان قم

بر اساس شواهد تاریخی پیشینه ‌ی شهر قم به دوران ساسانی باز می‌گردد. اما بخش زیادی از تاریخ استان پس از ورود اسلام به ایران شکل گرفته است. یکی از مهم‌ ترین وقایع تاریخی شهر قم ورود حضرت معصومه، خواهر امام رضا، به این شهر است. حضرت معصومه در این سفر به بیماری سختی مبتلا شدند و در نهایت در شهر قم از دنیا رفتند.

به دلیل قداست حرم حضرت معصومه در طول تاریخ ، فضای اطراف حرم به آرامگاه بسیاری از چهره‌های معروف و مهم تبدیل شده است. قم در دوران پهلوی از مهم ‌ترین مراکز اعتراض‌ ها علیه حکومت بود و این شهر نقش مهمی در مبارزات آن زمان داشت.

جغرافیای استان قم باربری دی

جغرافیای استان قم

مساحت این استان 11240 کیلومتر مربع می باشد. این استان از شمال به جلگه ورامین و شهرری متصل است و دریاچه نمک در شرق استان محل سرریز رودهای سرچشمه گرفته از کوه های البرز مانند جاجرود است.

اهمیت استان قم

سرزمین قم از نظر اقتصادی از اهمیت منحصر به فردی برخوردار است زیرا این استان از یک سو در میان استان‌ های صنعتی ایران همچون استان تهران ، اصفهان ، اراک و … واقع شده و از سوی دیگر شاهراه رابط میان استان‌ های جنوبی به استان ‌های شمالی و استان ‌های شرقی به استان‌ های غربی کشور می‌باشد.

همچنین این استان به سبب وجود بزرگ‌ ترین حوزه علمیه ایران و بارگاه حضرت معصومه ، از نظر مذهبی نیز حائز اهمیت بوده و دومین شهر زیارتی کشور ایران محسوب می‌شود. در واقع به دلیل همین موقعیت ویژه ، این استان همواره در طول تاریخ یکی از مهاجر پذیرترین مناطق کشور بوده است. بیشتر مهاجران را طلبه ‌های حوزه‌ های علمیه تشکیل می‌دهند که بسیاری از آنان به همراه خانواده ‌های خود به قم مهاجرت نموده‌ اند.

شهرهای استان قم

شهر قم مهم‌ ترین شهر این استان است که می ‌توان آن را پس از مشهد مهم‌ ترین شهر ایران در زمینه‌ی گردشگری مذهبی دانست. حرم حضرت معصومه مهم‌ ترین بنای مذهبی شهر قم است. علاوه بر آرامگاه حضرت معصومه ، مسجد مقدس جمکران از بناهای مذهبی مهم قم است. مسجد جمکران در فاصله‌ی حدودا ۱۰ کیلومتری شهر قم قرار دارد و طبق روایات به دستور حضرت بقیه‌الله ساخته شده است.

کوه خضر نبی یکی از بلندی‌ های حاشیه شهر است که عبادتگاهی قدیمی در آن قرار دارد و منسوب به حضرت خضر نبی است. مسیر پیاده‌ روی و کوهپیمایی برای رسیدن به قله این کوه و زیارت حضرت خضر نبی احداث شده است که با امکان بازدید شبان ، یکی از تفرجگاه‌های مردم قم نیز به شمار می‌رود.

دریاچه‌ ی نمک قم یکی از جاذبه ‌های گردشگری طبیعی استان قم است که در شرق شهر قم قرار دارد. دریاچه ‌ی حوض سلطان نیز دیگر جاذبه ‌ی طبیعی این استان است که در حاشیه‌ ی بزرگراه قم تهران قرار دارد. در صورت وجود آب در دریاچه ‌ی حوض سطان آینه‌ ی طبیعی بسیار بزرگی تشکیل می‌شود که منظره ‌های جذابی را ایجاد می‌کند. کویر غدیر اسب یا دریاچه‌ ی نمک غدیر اسب نیز از دیگر جاذبه ‌های طبیعی و بکر استان است.

آب و هوای استان قم

استان قم بدلیل ارتفاع 800 نا 3200 متر از سطح دریا دارای اقلیم های متفاوت و متنوع است که عبارتند از:

 • اقلیم گرم و خشک
 • نیمه‌ خشک
 • مدیترانه ‌ای
 • نیمه ‌مرطوب

براساس آمار و اطلاعات ، میانگین بارندگی سالیانه در سطح استان قم در یک دوره ده ‌ساله ۱۳۵ میلی‌ متر بوده که این میزان نیز به علت اختلاف ارتفاع در نواحی مختلف متفاوت است. هر قدر که از غرب به شرق و از جنوب به شمال استان حرکت کنیم از مقدار بارش کاسته می‌شود. پراکندگی بارش سالانه در سطح استان به گونه ‌ای است که ۷۴ درصد بارش سالانه در فصول بهار و زمستان بوده و کم‌ باران ‌ترین فصل سال تابستان با بارش حدود ۹٫۱ میلی‌ متر است.

با در نظر گرفتن میزان اندک بارش در استان به علت هم جواری با مناطق کویری و وزش بادهای گرم و خشک از طرف کویر میزان متوسط تبخیر سالانه در حدود ۳۰۰ میلی‌ متر برآورد شده ‌است. برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان قزوین روی لینک بزنید.

آب های استان قم

به دلیل ویژگی‌ های طبیعی ، استان با کمبود منابع آب سطحی و زیر زمینی مواجه است. رودخانه‌ های قمرود و قره چای جریان‌ های دائمی و سطحی را تشکیل می‌دهند که با احداث سدهای 15 خرداد و قره چای بر روی آن ‌ها در سالیان اخیر مهار شده‌اند. رودخانه ‌های سلمان ، زواریان ، قره ‌سو ، طغرود ، جهرود و فردو دیگر رودخانه‌ های مهم استان هستند.

کویر نمک استان قم باربری دی

کویر نمک استان قم

کویر نمک در شرق قم می‌باشد که همان دریای خشک شده قدیمی است که به تدریج آب آن ‌ها تبخیر شده و املاح در آن ‌ها رسوب نموده‌ است. این کویر میان خراسان و سیستان و قم و کاشان و یزد واقع است و در بعضی نقاط آن رشته ‌های منفردی از کوه ‌های اطراف پیش آمده تشکیل نواحی کوهستانی خیلی خشک می‌دهد جز در فصل زمستان آبی که در این کویر نمی‌ توان یافت.

در موقع تابستان به جای آب ورقه‌ های نمک جلب نظر می‌کند و چون هوا در این ناحیه خیلی خشک است اختلاف درجه حرارت در آن زیاد است.

مثلاً در روز حرارت به ۷۰ درجه و شب تا صفر درجه میرسد. به همین علت سنگ کوه ‌های آن بر اثر اختلاف درجه هوا متلاشی شده به صورت شن و سنگریزه درآمده است و در موقع وزش باد توده ‌های عظیم شن مانند امواج دریا به حرکت درآمده و تشکیل تپه ‌ها و ماهورهای موقتی می‌دهد که گاهی ارتفاع بعضی از آن‌ ها به چهل متر و طولش به چند کیلومتر می‌رسد و به همین علت به آن‌ ها ریگ روان می‌گویند و اغلب سبب گمراهی و هلاکت مسافران می‌شود.

اطراف کویر در بعضی از روزها بر اثر باد های شدید ذرات نمک مخلوط شن و ماسه به هوا برده و این ناحیه را تیره و تار می‌کند ، کویر لوت در جنوب شرقی کویر نمک قرار دارد.

سوغات قم

سوهان معروف‌ ترین سوغاتی این استان می باشد. کارگاه‌ های سوهان ‌پزی بسیاری در شهر قم مشغول فعالیت هستند که انواع مختلف این شیرینی را تولید می‌کنند. سوهان لقمه‌ ای ، سوهان گزی و سوهان عسلی تعدادی از انواع مختلف سوهان هستند. حلوا ارده یکی دیگر از خوراکی ‌های استان قم است که مردم این استان بیشتر از آن در وعده‌ ی صبحانه استفاده می‌کنند.

صنایع دستی قم

قالی دستباف از مهم‌ ترین صنایع دستی این استان است. تراش سنگ‌ های قیمتی و نیمه قیمتی و ساخت انگشتر نیز در استان قم رواج دارد. خَرمُهره‌سازی ، منبت‌کاری ، معرق‌کاری و خراطی چوب از دیگر صنایع دستی رایج در استان قم است.

کوه های استان قم باربری دی

کوه های استان قم

 • کوه‌هایی که در اطراف کنار رودخانه قم قرار گرفته‌اند
 • سفید کوه یا منظریه در ۳۰ کیلومتری قم
 • سیاه کوه در ۳۰ کیلومتری قم
 • گل تپه در ۳۲ کیلومتری قم
 • کوه محمودآباد در ۴۰ کیلومتری قم
 • نمک در ۲۰ کیلومتری قم
 • شاهجرد در ۳۲ کیلومتری قم

کوه یزدان در ۱۱ کیلومتری غربی قم (۳ فرسخ طول نیم فرسخ عرض و ۱۳۰۰ دره) چشمه سارهای کوچک دارد قشلاق طایه زند بوده یزدان فازار رئیس شهر قم در دامنه کوه منزل داشته و این کوه را مرتع چشم خود قرار داده بود و ارتفاع آن ۱۵۳۳ متر دارای موقعیت مذهبی و آثار دینی زردشت هم در آن پیداست.

کوه کلاه قاضی در یک فرسخی واقع شده. قنات ناصری از کنار این کوه جاری است. کوه خضر کوه دو برادران نیز از این سری کوه ‌ها هستند.

آداب و رسوم مردمان قم

یادمان ورود حضرت معصومه به قم از آیین‌ های مهم مردم قم است. طبق روایات حضرت معصومه ۲۳ ربیع‌ الاول سال ۲۰۱ هجری قمری به قم وارد شدند و مردم قم به استقبال ایشان رفتند.

خادمان حرم حضرت معصومه در حرکتی نمادین ، در سالروز ورود حضرت معصومه به قم به استقبال حضرت می ‌روند و این روز را گرامی می ‌دارند.

سر درختی مراسم دیگری است که در اوایل بهار در روستای وشنوه قم برگزار می‌شود. در این مراسم مردم روستا گاوی خریداری می ‌کنند و دستمال سبزی به گردن آن می ‌بندند.

سپس گاو را در روستا می‌گردانند و در نهایت آن را در امامزاده قربانی می‌کنند و از گوشت آن حلیم می‌ پزند. این مراسم به منظور در امان ماندن باغ ‌ها از گزند سرما برگزار می‌شود.

رستوران‌های قم

رستوران گردان سیرنگ از مدرن‌ ترین رستوران ‌های شهر قم است. رستوران ارگ سالاریه نیز از بهترین رستوران ‌های این شهر است.

رستوران‌ های مرتضوی ، البرز ، خادم و مدائن جزء دیگر رستوران‌ های خوب این شهر به شمار می‌آیند. از میان رستوران‌ های فرنگی و فست فود نیز می‌ توان به خانه ماکارونی قم ، فست فود شهر ما و فست فود باما اشاره کرد. برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان زنجان روی لینک بزنید.

غذاهای محلی قم

آبگوشت قُنَبید از غذاهای سنتی و محبوب قم است. نخود ، لوبیا سفید ، سیب زمینی ، قنبید(کلم قُمری) ، لیمو عمانی ، گوجه فرنگی ، گوشت ، پیاز و ادویه جزء مواد تشکیل‌ دهنده‌ ی این غذا هستند.

آش قُنَبید دیگر غذای محلی قم است که با نخود ، لوبیا ، عدس ، پیاز ، کلم قمری ، سبزی آش و ادویه تهیه می‌شود. ماشاب ، ماش ماشک ، آش پتله و آبگوشت هویج برگه از دیگر غذاهای محلی استان قم هستند.

جمعیت استان قم

جمعیت  قم در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱٫۱۵۱٫۶۷۲ نفر بوده‌ است که ۱٫۰۹۵٫۸۷۵ نفر آن در نقاط شهری و بقیه در روستاها زندگی می‌کنند. همچنین ۵۸۷٫۶۶۱ نفر جمعیت استان مرد و ۵۶۴٫۰۱۱ نفر زن هستند که این جمعیت در ۳۲۱٫۱۴۴ خانوار زندگی می‌کنند.

قم بیست و یکمین استان ایران از نظر جمعیت است و تراکم جمعیت در آن ۱۰۰ نفر بر هر کیلو متر مربع است که از این نظر پنجمین استان کم ‌تراکم ایران است.

نرخ رشد جمعیت استان در سال‌ های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ ۱٫۹۳ درصد بوده ‌است. ۶ درصد از کل اتباع خارجی ساکن ایران در  قم ساکن هستند و ۹۰٫۶ درصد از جمعیت استان اتباع ایرانی و ۹٫۴ درصد اتباع غیر ایرانی‌اند.

 • بخش مرکزی 1.681.716 نفر
 • جعفرآباد 20.923 نفر
 • کهک 21.871 نفر
 • سلفچگان 10.183 نفر
 • شهر قم 1.487.238 نفر
 • قنوات 12.842 نفر
 • جعفریه 10.598 نفر
 • شهر کهک 5.514 نفر
 • دستجرد 2.394 نفر

تقسیمات کشوری قم

 • قم درقالب ۱ شهرستان دارای ۵ بخش ، ۹ دهستان ، ۶ شهر و ۳۶۳ آبادی دارای سکنه ‌است.
 • دهستان قمرود ، قنوات ، قاهان ، دستجرد ، راهجرد شرقی ، نیزار
 • شهر قم ، قنوات ، جعرفیه ، دستجرد ، سلفچگان ، کهک
 • بخش جعفر آباد ، خجلستان ، کهک ، سلفچگان

صنایع مهم قم

 • 451 واحد کفش
 • 502  واحد آجر دستی
 • 1506 واحد سوهان پزی
 • 1506 واحد دوردگری

جاذبه گردشگری استان قم باربری دی

آثار تاریخی و جاذبه گردشگری قم

 • حرم حضرت فاطمه معصومه
 • مسجد جمکران
 • دریاچه نمک
 • غار وشنوه
 • گنبد نمکی قم
 • مسجد جامع قم
 • مقابر گنبد سبز
 • تیمچه بزرگ قم
 • حمام حاج عسگر خان
 • کوه خضر نبی
 • خانه سید روح الله خمینی
 • چهل اختران
 • خانه حکیم باشی ملاصدرا
 • کاروانسرای دیرگچین
 • سد کبار
 • آبشار نوقاهان
 • دریاچه حوض سلطان

برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان تهران روی لینک بزنید.

کشاورزی قم

عمده محصولات کشاورزی استان قم غلات 63 درصد ، 20 درصد محصولات صنعتی ، 10 درصد نباتات علوفه و محصولات جالیزی 6 درصد می باشد.

محصولات عمده استان قم هم گندم و جو می باشد که به علت وجود آب فراوان رودخانه های قمرود در اواخر زمستان و اوایل بهار کشت آن ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

یکی دیگر از مناطق مهم استان قم برای کشت انار می باشد. همچنین تولید محصولات باغات استان قم عبارت است از :

 • فندق
 • گیلابی
 • گیلاس
 • انار
 • پسته

بسیاری از محصولات صنعتی و کشاورزی این استان به دیگر استان ها و کلان شهرهای ایران از جمله تهران ، اصفهان ، اهواز و… ارسال می شود.

ارسال محصولات صنعتی و کشاورزی نیاز به ماشین های مخصوص دارد. همچنین باربری از این استان به استان های دور کشور مانند اهواز دارای هزینه زیاد می باشد.

باربری دی بزرگ ترین و هوشمند ترین سامانه باربری دارای 34 نمایندگی فعال در ایران می باشد. باربری دی پایین ترین هزینه را نسبت به سایر باربری ها دریافت می کند تا با پرداخت کمترین هزینه مطمئن ترین و سریع ترین باربری را تجربه کنید.

از دیگر حسن های دی بار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مطمئن بودن از رانندگان سامانه
 • دریافت هزینه باربری پایین
 • سریع بودن باربری
 • صدور بارنامه دولتی

فقط کافی است با تلفن همراه خود نوع بار را اعلام کنید تا در کمترین زمان ماشین مورد نیاز بار برایتان ارسال شود. همچنین می توانید با دفتر مرکزی باربری تماس حاصل فرمایید. 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *