جستجو
Close this search box.

استان اردبیل

استان اردبیل

تلفن شبانه روزی دی بار

کل کشور تحت پوشش دی بار است

استان اردبیل دی بار

استان اردبیل یکی از استان های ایران است که در شمال غربی کشور واقع شده است. مساحت کل استان اردبیل 17953 کیلومتر مربع است که 1.9 درصد از مساحت کل کشور را در بر گرفته است. جمعیت استان اردبیل بر اساس سرشماری سال 90 حدود 1 میلیون و 249 هزار نفر می باشد. مرکز استان اردبیل کلان شهر اردبیل می باشد که بر اساس آخرین آمارگیری در این استان ، شامل 13 شهرستان، 25 بخش ، 21 شهر و 66 دهستان می باشد.

یکی از ویژگی های بارز این استان آب و هوای خوب است. بدلیل این که این استان در قسمت شمالی کشور قرار دارد از آب و هوای خنک و تازه در فصل بهار و تابستان برخوردار می باشد. از جمله مکان های گردشگری معروف این استان مجتمع آب گرم سرعین می باشد که در غرب شهر اردبیل قرار گرفته است و در فصل تابستان مهمان و پذیرای هزاران نفر گردشگر و توریست از داخل کشور و کشورهای دیگر می باشد. سرعین به همین دلیل بیشترین اقامتگاه و هتل ها را با جمعیت نسبتا کم ساکن در خود در مقایسه با سایر مناطق گردشگری ایران دارد. استان آذبایجان شرقی و آذربایجان غربی در قسمت غربی این استان ، استان گیلان در قسمت شرقی و زنجان در قسمت جنوبی این استان قرار گرفته است.

فاصله تهران تا اردبیل

فاصله تهران تا اردبیل حدود 768 کیلومتر می باشد که از نظر سفر زمینی حدود 7 ساعت می باشد که البته نوع باربری و ترانزیت حمل و نقل در این جاده در تغییر ساعت دخیل می باشد. در بخش حمل بار و ترانزیت ( ترانزیت چیست ) که بسیار زیاد در این محور دیده میشود توسط انواع کامیون های کانتین بر و سنگین و نیمه سنگین حتی با توجه به وزن بار نیز متغیر است، که این میزان از 2 تن شروع می شود تا 32 تن. البته این میزان محدودیت ابلاغ شده توسط سازمان راه و شهرسازی است در غیر این صورت این ظرفیت تا حتی 50 تن نیز میتواند باشد که توسط برخی ماشین آلات داخل کشور امکان پذیر است که به آنها بارهای ترافیکی گفته می شود.

استان اردبیل باربری دی

مردم و اقلیت های استان اردبیل

بیشتر مردم اردبیل را آذربایجانی ها تشکیل می دهند که با زبان ترکی گویش می کنند. تالشی ها از دیگر مردمان این استان هستند که اکثرا در روستاهای عنبران نمین سکونت دارند و به زبان تالشی سخن می گویند. در بخش های مختلف این استان از جمله خلخال در قسمت جنوبی  تات ها سکونت دارند و زبان تاتی همراه با زبان آذربایجانی رایج است.

موقعیت جغرافیایی استان اردبیل

همان طور که گفته شد استان اردبیل یکی از استان های شمال غربی کشور است که از شمال به جمهوری آذربایجان ، از سمت غرب به استان آذربایجان شرقی ، از جنوب به استان زنجان و از شرق به استان گیلان و کوه های تالش محدود شده است. حدود 98 درصد از مرمان استان اردبیل ترک زبان ، 1 درصد فارس و 0.5 درصد کرد زبان می باشند.

شهرستان های استان اردبیل

 • بیله سوار
 • نیر
 • نمین
 • مشگین شهر
 • پارس آباد
 • خلخال
 • سرعین
 • گرمی
 • کوثر

بیله سوار

یکی از شهرهای استان اردبیل و شهر مرزی می باشد که در بخش مرکزی شهرستان بیله سوار در شمال استان اردبیل واقع شده است. به دلیل قدمت بالای این شهر (6000 سال) و آثار و بناهای تاریخی این شهر از جمله شهرهای توریستی ایران می باشد و سالانه حدود 5 هزار نفر از گمرک این شهر عبور می کنند. گمرک و کشاورزی شغل اصلی مردمان شهر بیله سوار می باشد.

نیر

این شهر در 30 کیلومتری شهر اردبیل ، 45 کیلومتری شهر سراب و 20 کیلومتری شهر سرعین قرار دارد. این شهر دارای مکان های گردشگری بسیار زیادی می باشد. از جلمه مکان های گردشگری این شهر بولاغلار نیر ، سوگی داغی میجمیر ، سنگ نوشته اهی اوراتویی ، آتشکده های باستانی ، تپه ها و قبور باستانی و … می باشد.

نمین

شهر نمین در استان اردبیل با وسعت 1100 کیلومتر مربع یکی از بزرگ ترین شهرهای استان اردبیل محسوب می شود. از صنایع دستی این شهر می توان به آبگینه ، بافته و نساجی سنتی ، نمدمالی ، ملیله کاری ، گلیم بافی ، چرم اردبیل ، ساز سنتی ، صنایع دستی سنگی اشاره کرد. طبق سرشماری که در سال 1395 در این استان انجام شد جمعیت این شهر حدود 96.453 هزار نفر بوده اند.

مشگین شهر

این شهر در شمال غربی ایران واقع شده است و جمعیتی بالغ بر 181.149 هزار نفر دارد. آب و هوای این شهر به دلیل نزدیکی به کوه و دریا معتدل و کوهستانی می باشد. مردم این شهر بیشتر به کار دامداری و کشاورزی مشغول هستند و بیش از نیمی از اقتصاد این شهر بر اساس همین مشاغل است. این شهر تا تهران 839 کیلومتر فاصله دارد و برای ارسال بار و محصولات کشاورزی و دامداری نیاز به ماشین های مخصوص بار دارند.

پارس آباد

یکی دیگر از شهرهای استان اردبیل شهر پارس آباد می باشد که در قدیم به شهر مغان معروف بوده است. این شهر دومین شهر بزرگ استان اردبیل می باشد همچنین این شهر از 4 بخش و 8 دهستان تشکیل شده است.مردم اکثر شهرهای استان اردبیل به دلیل آب و هوا و خاک حاصلخیز به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و تولیدات خود را به کلان شهرهای دیگر ایران مانند تهران ، اصفهان ، اهواز و …. ارسال می کنند.

خلخال

یکی دیگر از شهرهای استان اردبیل محسوب می شود و از شهرهای کوچک این استان می باشد. زبان و گویش مردم این شهر ترکی آذربایجان و بخشی هم به زبان تاتی صحبت می کنند.از صنایع دستی این استان می توان به جاجیم ابریشمی و پشمی ، گلیم بافی ، لباس های پشمی و کرکی و … اشاره کرد. مهم ترین صنایع این شهر را صنایع دستی تشکیل می دهد. شغل اصلی مردم خلخال کشاورزی ، دامداری و پرورش زنبور عسل می باشد. از محصولات شهر خلخال می توان به گندم ، جو ، برنج ، گردو ، سیب ، انگور و پنبه اشاره کرد.

محصولات دامداری این شهر نیز خامه ، ماست ، کره ، پنیر و دیگر محصولات لبنی است. تمامی این محصولات برای این که در هنگام صادرات به شهرهای دیگر خراب نشود به ماشین های مخصوص بار این نوع محصولات نیاز دارند.

باربری دی بار تمامی ماشین های باربری از نیسان تا تریلی را دارد و با توجه به نیاز شما ماشین مورد نظر را در کمترین زمان برای شما ارسال می کند.

سرعین استان اردبیل باربری دی

سرعین

شهرستان سرعین یکی از شهرهای استان اردبیل می باشد. این شهر در 30 کیلومتری در غرب اردبیل قرار گرفته است. شهر سرعین به دلیل داشتن چشمه های آب گرم به یکی از شهرهای توریستی استان اردبیل تبدیل شده است.از مهم ترین آبگرم های معروف این شهر می توان به گاومیش گلی ، مجموعه بین المللی رویال پارک سرعین ، آبدرمانی ایرانیان ، آبدرمانی مدرن شهر آفتاب ، آبدرمانی اترک ، آبدرمانی دره لر و …. اشاره کرد. تمامی آب های گرمی که در این شهر وجود دارد از کوه های سبلان سرچشمه می گیرند. سوغاتی شهر سرعین آش دوغ و عسل طبیعی سبلان می باشد.

گرمی

یکی از شهرهای شمال غربی استان اردبیل می باشد که یکی از شهرهای بزرگ این استان محسوب می شود. مساحت کل شهرستان گرمی 1725.2 کیلومتر مربع می باشد که معادل 6.9 درصد از استان اردبیل است. حدود 5000 هکتار از جنگل های ایران در این استان قرار گرفته است.

در این شهر گونه های مختلفی از گیاهان مانند انجیر ، آلوی کوهی ، تمشک ، زرشک ، نسترن ، گز ، انواع گیاهان داروئی مانند شیرین بیان ، پنیرک ، گزنه ، گل گاو زبان ، بابونه ، زعفران کوهی ، چای کوهی و بسیاری از گونه های مختلف دیگر می باشد.از گل های این استان می توان به گل لاله ، شقایق ، زنبور ، گلایل ، بنفشه و … اشاره کرد. همچنین خرگوش ، گرگ ، میش ، جوجه تیغی ، گراز ، خرس ، گربه وحشی ، جغد ، خفاش ، شاهین ، لاشخور ، مار ، مارمولک ، قورباغه و … از گونه های مختلف حیوانات می باشد که در این استان زیست می کنند.

کوثر

این شهر با وسعت 1245 کیلومتر مربع در استان اردبیل قرار گرفته است که از شمال به اردبیل ، از شرق به شهرستان خلخال ، از جنوب به میانه و از غرب به شهر نیر محدود شده است.پل تاریخی فیروز ، قلعه روستای باغچه جوق مربوط به عصر آهن ، امامزاده حسن روستای هریس ، پل پردیس و منبر از آثار تاریخی و طبیعی این شهر محسوب می شوند. شغل بیشتر مردم شهر کوثر کشاورزی ، باغداری ، زراعت ، دامداری و پرورش پوشش گیاهی می باشد.

از محصولات این شهر می توان به گردو ، بادام ، سیب ، گیلاس ، آلوچه ، قیصی ، توت فرنگی ، انواع سبزیجات ، گندک ، جو ، عدس ، نخود ، گوجه فرنگی ، خیار و از محصولات دامداری این شهر به پرورش و پروار بندی گاو شیری و گوشتی ، گوسفند و … اشاره کرد. همچنین ، سدخاکی گنجگاه ، قره قشلاق ، سیرابیل پردستلو ، لیکوان ، شکرآباد از سدهای شهر کوثر می باشد.

کوه سبلان در استان اردبیل باربری دی

کوه سبلان

کوه سبلان در جنوب شرقی شهر مشکین شهر و در فاصله 25 کیلومتری آن واقع شده است .این کوه یکی از آتشفشان های خاموش کشور محسوب می شود و از ارتفاع بلندترین قله این کوه می توان سلطان ساوالان با ارتفاع 4848 متر از سطح دریا را نام برد.

این کوه دارای گونه های گیاهی مختلفی می باشد و تا کنون بیش از 3000 گونه مختلف گیاه در این کوه کشف شده است. تمامی آب گرمهای شهر سرعین از ارتفاعات کوه سبلان سرچشمه میگیرد.

شورابیل

دریاچه شورابیل در حریم شهری اربیل قرار دارد و شهرک های دیگر مانند شهرک ولیعصر در حاشیه این دریاچه قرار گرفته اند. مساحت دریاچه شورابیل 120 هکتار می باشد و از آب این دریاچه برای کشاورزی و پرورش نوعی ماهی استفاده می شود.

طبیعت و ارتفاعات استان اردبیل

 • سبلان
 • خروسلو
 • صلوات داغ
 • آق داغ

ارتفاعات باغرور از ارتفاعات استان اردبیل و  بالقلی چای، ارس، خلخال چای، سدیامچی از رودخانه این استان محسوب می شود.

دریاچه استان اردبیل باربری دی

دریاچه های استان اردبیل در سال 99-1400

شورابیل که یکی از زیباترین مناطق استان اردبیل می باشد و در قسمت بالا درباره آن توضیح داده شد.

 • دریاچه نئور گیلان
 • شورگل
 • گیلارلو
 • نوشهر
 • آلوچه
 • کمی آباد
 • ملا احمد
 • مرداب قره سور
 • سبلان

روستای کوهسار از دریاچه و مناطق دیدنی استان اردبیل می باشد که تعدادی از این دریاچه ها بین استان اردبیل و گیلان واقع شده است.

جنگل های استان اردبیل

جنگل های نمین ، حیران گیلان ، فندق لو ، جنگل های پراکنده سبلان و ارسباران از جنگل های واقع در اسان اردبیل می باشند که بخشی از این جنگل ها به قسمت شرقی کشور و به طرف استان گیلان کشیده شده است.

شهرک صنعتی های استان اردبیل

استان اردبیل در حال حاضر در سال 99-1400 دارای 8 شهرک صنعتی می باشد که این کارخانجات ، نساجی ، ذوب آهن ، سیمان ، کشت و صنعت و … می باشد. یکی از مهم ترین دغدغه های این شهرک صنعتی ها باربری مطمئن و به صرفه می باشد که با پایین ترین هزینه یک باربری مطمئن و سریع را تجربه کنند.

بهترین سامانه برای باربری از اردبیل به تهران و دیگر کلان شهرهای ایران سامانه باربری دی بار می باشد؛ چرا که در کمترین زمان ماشین مخصوص بارگیری را برای شما ارسال می کنند و بار شما سالم و در سریع ترین زمان با کم ترین هزینه به مقصد می برند.

سوغات و غذای محلی استان اردبیل

آش دوغ، آش شیر، ترشی قرمه، قویماق، آب پیاز، چیغیرتما، حلوا زرد، حلوای زنجبیل و دلمه از غذاهای محلی استان اردبیل می باشد. عسل، فتیر، تخمه آفتاب گردان، حلوای سیاه، جوانه گندم، کره، سرشیر، آبنبات، شیرینی های محلی و عصاره شهدآمیز گل های رنگارنگ و عطرآگین از مشهورترین سوغاتی های استان اردبیل می باشد.

لیست شرکت های باربری اردبیل

باربری دی بار از باربری های معتبر اردبیل است. باربری اردبیل به تهران ، اصفهان ، مشهد ، شیراز و دیگر شهرهای ایران از خدمات باربری دی بار است. حمل و جابجایی بار از اردبیل به دیگر شهرها با نیسان بار و دیگر خودروهای باربری انجام می شود. شما می توانید برای دریافت خدمات باربری اردبیل و نیسان بار به صورت شبانه روزی می توانید با شماره 09142406369  یا دفتر مرکزی باربری تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *