استان کهگلویه و بویراحمد

استان کهگلویه و بویراحمد در قسمت جنوب غربی کشور واقع شده است که به داشتن جاذبه های طبیعی بکر و خیره کننده، رودهای پر آب و مردمان مهمان نواز شهرت دارد.

مساحت این استان حدود 16 هکتار و 249 کیلومتر مربع می باشد که در امتداد رشته کوه های زاگرس و دنا قرار دارد. جمعیت این استان طبق سرشماری سال 1395 برابر با 713.052 نفر بوده که حدود 50 درصد مردم در شهرستان بویر احمد حضور دارند.

استان کهگلویه و بویراحمد - باربری دی

فاصله تهران تا استان کهگلویه و بویراحمد

فاصله تهران با کهگلویه و بویراحمد نیز حدود 670 کیلومتر می باشد که از نظر سفر زمینی حدود 10 ساعت می باشد. البته نوع باربری و ترانزیت حمل و نقل در این جاده در تغییر ساعت دخیل می باشد.

در بخش حمل بار و ترانزیت ( ترانزیت چیست ) که بسیار زیاد در این محور دیده می شود توسط انواع کامیون های کانتین بر و سنگین و نیمه سنگین حتی با توجه به وزن بار نیز متغیر است که این میزان از 2 تن شروع میشود تا 32 تن البته این میزان محدودیت ابلاغ شده توسط سازمان راه و شهرسازی است.

در غیر این صورت این ظرفیت تا حتی 50 تن نیز میتواند باشد که توسط برخی ماشین آلات داخل کشور امکان پذیر است که به آنها بارهای ترافیکی گفته می شود.

تاریخچه استان کهگلویه و بویراحمد

سرزمینی که کهگیلویه و بویراحمد کنونی در آن واقع شده است، پیشینه‌ ای دیرین دارد اما شکل‌ گیری این استان با تقسیمات کنونی کشوری به کم ‌تر از پنجاه سال پیش باز می‌گردد.

ایل بویراحمد که از ساکنان اصلی این استان هستند، در دوره قاجاریه قدرت فراوانی به دست آوردند و تا مدت‌ ها با جنگ‌ های داخلی و قومی به تحکیم قدرت پرداختند.

در زمان پهلوی اول و دوم بخش‌ هایی از این استان به استان فارس و بخش‌ هایی به استان خوزستان تعلق داشت تا این‌که از سال۱۳۴۲خورشیدی به بعد این منطقه به فرمانداری کل ارتقا و نام کهگیلویه‌ و بویراحمد به آن اختصاص یافت و سر انجام در خرداد ماه ۱۳۵۵به یک استان مستقل تبدیل شد.

نام این استان را برگرفته از نام یکی از مظاهر طبیعی آن ؛ یعنی کوه جیلو یا گیلو و نام یکی از اقوام ساکن در این ناحیه یعنی ایل بویراحمد می ‌دانند.

آداب و رسوم مردم استان کهگلویه و بویراحمد

اهالی کهگیلویه و بویراحمد مراسم سال نو یا همان نوروز را بسیار مفصل به جا می‌آورند. چند شب مانده به تحویل سال هم در مراسمی با نام خیرات نیمه برات، نوعی حلوا از شیر و برنج و سیاه‌دانه درست کرده و میان همسایگان توزیع می‌کنند.

در کنار آداب و سنن ویژه برای خواستگاری و عروسی، سوگواری ‌ها و آیین ‌های مذهبی نیز در این استان با آداب خاص برگزار می‌شوند. عروسی‌ ها پر است از دستمال ‌بازی و ترکه‌ بازی که مراسم را به جشنواره‌ های رنگ و شادی بدل می‌کنند.

همچنین سوگواری‌ ها سرشار از شیون و اندوه و آداب نمادینی است که حکایت از سوخته ‌دلی صاحبان عزا دارد. از میان آداب و رسوم متنوعی که در این استان به چشم می‌خورد می‌توان به چاله گرم‌ کنون یا تهیه‌ و خوردن خوشمزه‌ ترین غذای محلی اشاره کرد.

این مراسم یک روز مانده به پایان سال انجام می‌شود و اهالی آن را به نشانه‌ گرم کردن تنور زندگی و استقبال از خیر و برکت در سال جدید انجام می‌دهند.

شهرستان های استان کهگلویه و بویراحمد

 • شهرستان بویراحمد
 • بهمئی
 • دنا
 • کهگلویه
 • گچساران
 • چرام
 • باشت
 • لنده
 • مارگون

مناطق گردشگری استان کهگلویه و بویراحمد - باربری دی

مناطق گردشگری استان کهگلویه و بویراحمد

 • باغ توریستی چشمه بلقیس چرام
 • آبشار بهرامبیگی
 • بقعه امامزاده بی بی حکیمیه
 • سرچشمه چنارستان سفلی
 • آبشار و طبیعت روستای شهنیز
 • شهر توریستی سی سخت
 • رودخانه مارون، چرام، نازمکان، بشار، زهره، مهریان
 • تنگ شلال دون

از مناطق گردشگری این استان می باشند.

شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد

تا سال ۱۳۷۵ این استان تنها شامل۳  شهرستان به نام‌ های بویراحمد، کهگیلویه و گچساران بود. اما در تقسیمات جدید کشوری این استان به هفت شهرستان و ۱۶ بخش تقسیم شده که شامل ۱۶ شهر و بیش از ۱۷۰۰ روستاست.

یاسوج استان کهگلویه بویراحمد - باربری دی

بویراحمد با بخش مرکزی یاسوج

یاسوج در بخش سردسیری استان قرار گرفته است و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است. ساکنان آن را لرهای ایل بویراحمد تشکیل می‌دهند. طبیعت زیبا و وحشی و آثار تاریخی فراوان از دیدنی ‌های این شهر است.

ارتفاعات برف‌گیر این شهرستان در زمستان‌ها مقصد گردشگران و دوست‌ داران ورزش ‌های زمستانی‌ و آبشارها و رودهای خروشان آن مهم ‌ترین جاذبه برای گردشگران در فصل تابستان است.

دشت‌ های پوشیده از لاله ‌های واژگون خود رو هم از جاذبه‌ هایی است که در پایان بهار گردشگران را به این منطقه می‌کشاند. آبشارهای تنگ تامرادی، یاسوج و مارگون و پیست اسکی کاکان در این شهرستان قرار گرفته است.

پارک ساحلی رود بِشار، تنگه مِهریان، پارک کوهستان یاسوج، دریاچه کوه گل و دره المون از دیگر دیدنی‌ های طبیعی یاسوج و اطراف آن است. موزه‌ باستان ‌شناسی این شهر که آثار بازیافته از کاوش‌ های باستان ‌شناسی منطقه را در خود جای داده، پر است از اشیاء باستانی که از پیشینه‌ دیرین این منطقه حکایت می‌ کنند.

دهدشت استان کهگلویه و بویراحمد - باربری دی

کهگیلویه با بخش مرکزی دهدشت

دهدشت شهری با جاذبه‌ های طبیعی و تاریخی بسیار است و در بخش گرمسیری استان قرار دارد. بافت تاریخی دهدشت، به‌جا مانده از دوره‌ صفویه، در سال ۱۳۶۴ به عنوان یک اثر ملی ثبت شده است.

برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان قزوین روی لینک بزنید.

گچساران کهگلویه و بویراحمد-باربری دی

گچساران با بخش مرکزی دوگنبدان

دوگنبدان در جنوب‌غربی استان و در منطقه گرمسیری آن واقع شده است. بیشتر مردم این شهر به زبان‌های لری و ترکی قشقایی صحبت می‌کنند و پیش از سال ۱۳۵۵ جزئی از استان خوزستان بوده است. دومین میدان نفتی کشور، منابع گازی متعدد و منابع آبی واقع در این شهر، آن را به «شهر آب و آتش» مشهور کرده است.

قلعه دژسلیمان، پل‌های باستانی خیرآباد، پل ِپریم یا پِرین، روستای تاریخی خیرآباد که شامل آب انبار، آتشکده، قلعه و چهار طاقی خیرآباد است، بقایای آتشکده دوگور دوپا، تپه تل دهو با نزدیک به ۵ هزار سال قدمت، گنبد لیشتَر و قلعه شامبراکان از جمله اماکن تاریخی دو گنبدان است.

سی سخت کهگلویه و بویراحمد-باربری دی

دنا با بخش مرکزی سی‌سخت

دنا در بخش سردسیری استان و در مجاورت استان ‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است. قله‌ مرتفع دنا و آبشار زیبای سی‌ سخت از جاذبه‌هایی است که هر سال تعداد بی‌شماری از دوست‌ داران طبیعت و ورزش‌ های کوهستانی را به این منطقه می‌کشاند.

بهمئی کهگلویه و بویراحمد-باربری دی

بَهمَئی با بخش مرکزی لیکَک

بیشتر مردم این شهرستان در روستاها سکونت دارند و تنها بخش شهری آن همان لیکَک است. بَهمَئی مرکز جنگل‌ های بلوط استان است و مناطق دیدنی بسیاری همچون تنگ سولَک، تنگ ماغر، دریاچه بَرم اَلوان، رودخانه تلخ و دریاچه سد مارون را در خود جای داده است که دیدن آنها هر گردشگر خوش ‌ذوقی را به وجد می‌آورد.

چرام کهگلویه و بویراحمد-باربری دی

چُرام

شهر چُرام مرکز مراتع و چمنزارهای استان و نام چرام نیز برگرفته از همین ویژگی طبیعی منطقه است. چشمه بِلقِیس، قلعه تاریخی چرام، مناطق پوشیده از درختان بادام و پسته‌ ی کوهی، کِیکُم و زبان‌گنجشک و دشت‌ هایی پوشیده از گیاهان خودرو که اغلب مصارف دارویی و خوراکی دارند، از دیدنی‌هایی است که توجه گردشگران این منطقه را به خود جلب می کند.

باشت کهگلویه و بویراحمد-باربری دی

باشت

شلالدون، سرابیز، کلگه امیشخی، رودخانه شاه بهرام، بایه خون، آبدهگاه، پشت کوه و ماهور باشت از مناطق دیدنی شهر باشت و اطراف آن است. همچنین یکی از کهنسال ‌ترین موجودات زنده‌ روی زمین درخت سرو کهنسالی است که در روستای لار از توابع این شهر قرار گرفته است. سن این درخت به بیش از ۲۷۰۰ سال و ارتفاع آن به بیش از ۴۰ متر می ‌رسد.

برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان فارس روی لینک بزنید.

لنده کهگلویه و بویراحمد-باربری دی

لَندِه

کوه‌ های سفید و سیاه که از ارتفاعات مشهور منطقه‌ و زیستگاه گونه ‌های حیات‌ وحش هم ‌چون خرس قهوه‌ ای، پلنگ، گراز، سنجاب ایرانی و کل و بز است، در اطراف این شهر قرار دارند. طبیعت زیبا و بکر «موگرمون»، رودخانه مارون و صحرای آبلش از دیدنی‌ های این شهر است.

صنایع دستی استان کهگلویه و بویراحمد

صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز متناسب با جغرافیا، بافت جمعیتی، پوشش جانوری و گیاهی آن صنایع دستی ایلیاتی و روستایی است.

 • جاجیم
 • گلیم گچمه و گلیم مشته
 • نمد
 •  گیوه بافی
 • پارچه‌ های سوزن‌ دوزی شده
 • و چادربافی

از صنایع دستی این استان است.

سوغات استان کهگلویه و بویراحمد

وجود دشت‌ های وسیع، کوه‌ های مرتفع و تپه ‌ماهورها، استان کهگیلویه و بویراحمد را به مجموعه‌ ای بی‎‌نظیر از گیاهان معطر خوراکی و دارویی تبدیل کرده است.

 • گردو
 • عسل
 • کشمش
 • کشک
 • گز عسلوک
 • انواع آلوچه‌ ها و میوه‌ های خشک شده
 • پونه
 • کنگر و آویشن

از مهم‌ ترین سوغاتی‌ های این استان است.

برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان تهران روی لینک بزنید.

غذاهای محلی استان کهگلویه و بویراحمد

یکی از ویژگی‌ های غذاهای محلی استان کهگلویه و بویراحمد استفاده از لبنیات و غلات در غذاها و سرشار بودن آنها از طعم ‌های دل ‌انگیز طبیعی است. شله ماسی، شله شیری (شیربرنج)، شله ماشَکی، شله بادامی، کله‌ جوش، آش کارده، پلو محلی با قارچ و لیزک، آب‌گوشت محلی، دمپخت، گوشت قورمه، آش دنگو، نان بلوط و نان برکو از غذاهای محلی استان است.

رستوران‌های کهگلویه و بویراحمد

رستوران گل، رستوران ونوس، رستوران باجناق ‌ها، رستوران شاندیز، رستوران مبین، پیتزاسرای شهر، رستوران ۲۲ بهمن، رستوران شیبانی، رستوران بهار و شاطر عباس از رستوران‌ های این استان هستند که بیشتر آنها در شهر یاسوج قرار گرفته ‌اند. تعداد رستوران ‌های این استان به دلیل بافت روستایی و کوچک بودن شهرها چندان زیاد نیست.

بسیاری از محصولات کشاورزی این استان به دیگر استان ها و کلان شهرهای ایران از جمله تهران، اصفهان، اهواز و … ارسال می شود. ارسال محصولات کشاورزی نیاز به ماشین های مخصوص دارد. همچنین باربری از این استان به استان های دور کشور مانند اهواز دارای هزینه زیاد می باشد.

شرکت باربری دی بزرگ ترین و هوشمند ترین شرکت باربری دارای 34 نمایندگی فعال در ایران می باشد. دی بار پایین ترین هزینه را نسبت به سایر باربری ها دریافت می کند تا با پرداخت کمترین هزینه مطمئن ترین و سریع ترین باربری را تجربه کنید.

از دیگر حسن های دی بار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مطمئن بودن از رانندگان سامانه
 • دریافت هزینه باربری پایین
 • سریع بودن باربری
 • صدور بارنامه دولتی

فقط کافیست با تلفن همراه خود نوع بار خود را اعلام کنید تا در کمترین زمان ماشین مورد نیاز بار خود برای شما ارسال شود.

یک فکر در مورد “استان کهگلویه و بویراحمد 1400

 1. ناشناس گفت:

  اطلاعات درست ندارید مطلب ننویسید. بلادشاپور و مرکزیت چندصد ساله ی دهدشت رو ننوشتید. گیلویه هم اسم یه سردار بود که در برابر اعراب ایستادگی کرد. بویراحمد ۴۰ ساله مستقل شده و ضمیمه ی دهدشت کهگیلویه شده. دوره ی قاجار هم دهدشت تنها شهر این منطقه بوده با افراد موفق در تجارت و مکتب و تمدن. بویراحمد یه ایل راهزن در زمان قاجار بود که دهدشت رو غارت میکرد به این نمیگن قدرت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *